blogi

Elamine aastaaegade rütmis - SUVI

12. juuli 2018

Traditsioonilises hiina meditsiinis tuginetakse looduse ja haiguste kirjeldamisel 5-elemendi teooriale
(PUU-TULI-MAA-METALL-VESI). 

Suvel on valitsevaks elemendiks tuli, mis väljendub nii looduses kui ka kehas – see on kõige yangim aastaaeg, mil loodus elab ja toimib täisvõimsusel. Suvi on seotud südame ja peensoolega, suve värvuseks on punane ja emotsiooniks rõõm. See aeg on kasvamiseks, laienemiseks, valguseks ja kõigeks, millest oleme unistanud talvel ja kevadel ideede tasandil. 

Paljud inimesed ootavad seda aega, mil ilm on kuum, päike on väljas ning meeleolu ülev. Palju viibitakse värskes õhus, inimesed on täis energiat ning nende keha qi ja elujõud on tipus.

Käes on aeg, mil kasvatada yang energiat oma kehas. Suvel on soovitatav elada valguse rütmis – tõustes vara ja magama minna hilja. See võimaldab meil saada osa maksimaalsest päevavalgusest. Nii nagu igal aastaajal, võiks ka suvel meie töö, tegemised ja suhted olla täis rõõmu ja rahulolu ning teha meid õnnelikuks.

Kui me elame oma elu rõõmu, naeru ja kirega, siis see näitab meile, et südame energia on tasakaalus. Soojad suvepäevad ja sumedad suveööd toidavad meie vaimu ning aitavad paremini mõista meie potentsiaali.

Kuna süda on seotud meie vaimuga, siis emotsionaalsel tasandil on suvi parim aeg mineviku haavade parandamiseks ja tervendamiseks. See tegevus vabastab meis energiat ja ruumi, mida saame täita armastuse, rõõmu ja õnnega.

Kui süda on tasakaalus, siis füüsilisel tasandil varustab ta kogu keha hapnikurikka verega, peensool toimib probleemideta, meie mõistus on rahulik, magame sügavalt ning ärkame puhanult.

Yangi kasvatamisel peab aga jälgima, et see ei kasvaks ülemäära ega muutuks kehas suvekuumuseks.

Kui süda on tasakaalust väljas, võivad füüsilisel tasandil olla sümptomiks liigne higistamine ja südamepekslemine.

Südame emotsiooniks on rõõm. Kui seda napib, jääb südame energia nõrgaks ja meid valdab depressioon. Liigne rõõm võib väljenduda maniakaalsuse, närvilisuse ja unetusena. Inimesel võib olla punane jume, halb mälu ja kõneprobleemid.

Kõnekäänd ütleb, et rege rauta suvel, vankrit talvel. See tähendab, et talveperioodiks valmistume suvel. Immuunsüsteemi tugevdamine on oluline igal aastaajal. Iga tegevus, mis tugevdab sinu olemust, toidab qi´d ja reguleerib südant, on igati asjakohane, kuna ennetamine on parim ravivorm. Tähtis on teada, kuidas end suvel tervendada ning hiina meditsiin kohaselt keha tasakaalustada. 

Siin mõned soovitused:
-       joo rohkesti sooja vett ja vedelikke,
-       ärka varahommikul,
-       mine hilja magama,
-       puhka keskpäeval,
-       lisa oma toitudesse teravaid maitseid,
-       hoidu vihast ja säilita rahulik meel (viha põhjustab sisemist tuld ja kuumust).

Suve iseloomustab rikkalikkus, seda ka toitude osas. Rohkesti on saadaval värskeid puu- ja köögivilju ning me tunneme rõõmu, kuna meil on valikuid palju. Suvi on maksimaalne yangi aeg, seega on oluline jääda ise „jahedaks“ ja piisavalt vett juua.

Hiina meditsiinis on igal toidul oma iseloom. Et tasakaalustada välist kuumust, on suvel on tähtis süüa jahutavaid toite (mitte temperatuurilt külmi). Mida süüa suvel, et oleksite terve ja seedimine töötaks laitmatult, saate lugeda Rene Bürklandi artiklist.