blogi

Kevad on käes

23. veebruar 2017
Kuigi õues on veel talvine, on käes aeg kevadiseks ärkamiseks.
Hiina kalendri uusaasta tähistab uuestisündi, kus talvine jahe ja passiivne yin-energia asendub sooja ja aktiivse yang’iga. Kevadel hakkab taimedes energia juurtest ülespoole tõusma, mahlad hakkavad liikuma, energia jõuab okstesse ja pungad paisuvad. Sama toimub inimesega, talvel hoitud energia hakkab keha väliskihti liikuma. Kui oleme aga talvel liiga palju töötanud, võivad meie keha energiavarud kevadeks otsa saada. Sel juhul napib meil organismi äratamiseks vajalikku sisemist energiat ning tulemuseks on kevadväsimus ja nõrk immuunsus.

Organismi äratamiseks ja toetamiseks on kevadel hea süüa toite, mis on olemuselt soojad ja vürtsikad. Sellised toidud aitavad energia liikuma panna ja selle kehapinnale tuua. Kõige enam on kevade ja uuestisünni energiat idudes. Idandatud seemned on ehtne kevadetoit, mis aitab energial avaneda ja kehal uuesti sündida. Hästi sobivad laugulised ja rohelised taimed (nt karulauk, roheline sibul, redis, võilillelehed jne), milles on palju soojendavat päikeseenergiat. Kui talvel on hea juurikad ahjus läbi hautada, et need enam meie sisemust soojendaks, siis kevadel võiks hakata sööma lühemat aega töödeldud toitu. Hästi sobivad vokitud ja aurutatud söögid - kevadel võib toit jääda natuke krõmpsum.

Keha toetamiseks sobib hästi mõõdukas füüsiline aktiivsus, näiteks looduses liikumine ja erinevad treeningud. Vaata lähemalt siit millistest treeningutest on võimalik meie keskuses osa saada.