blogi

Õhus on kevadet

4. märts 2019

Oleme seda kaua oodanud. Käes on aeg, mil seemned taas idanevad, lilled puhkevad õide ning päike soojendab maad. Ümberringi on uue elu tunne.

Kui talvel säästame energiat ja oleme vähem aktiivsed, siis kevadel see muutub - on uute alguste ja uuenduste aeg.

Idamaade filosoofia viie elemendi teooria kohaselt on kõikidele loodusnähtustele omane pidev muutumine, mida saab jagada viieks faasiks. Igale faasile vastab üks element: puu, tuli, maa, metall, vesi. Need elemendid on pidevas ringluses, üksteise vastastikku esile tuues ja üksteist alistades. Aastaringis on neil viiel elemendil ja nende järjestusel tähtis osa. Igaüks neist sümboliseerib ühte siseelundit, seega on nad otseses seoses haiguste ja tervisega.

Kevade element on puu
Värv on roheline
Kevadel aktiivsed organid on maks ja sapipõis
Kevadega seotud emotsioonid on frustratsioon, ärrituvus, viha,
Maksaga on seotud ka visioonide loomine ja tuleviku planeerimine

Kevad on ideaalne aeg tervise puhastamiseks ja noorendamiseks. Kuna kevade elemendiks on puu, mis on seotud omakorda maksa ja sapipõiega, siis on nende kahe organi puhastamine ja toetamine praegusel perioodil väga oluline. Hiina filosoofia kohaselt on maks vastutav energia (qi) sujuva voolamise eest. Kui maksa energia töötab kenasti, on meie emotsioonid tasakaalus ning füüsiline tervis hea. Liikumine värskes õhus ja võimlemine (qi gong, shindo, jooga) hoiavad maksa energia aktiivsena.

Kevadele iseloomulik ilmastikufaktor on tuul, mis oma aktiivsusega paneb looduses energia taas liikuma. Kuid tuul on ka kevaditi üks põhilisemaid terviseprobleemide tekitajaid. Kevadel tuleb keha, eriti pead ja kaela tuule eest kaitsta, muidu võivad kergesti tekkida pea- ja kaelavalud.
Seega sallid kaela ning liikuma!