Hiina traditsioonilise meditsiini üks tugevamaid meetodeid on taimravi. Tervis tähendab yini-yangi tasakaalu ja qi (energia) vaba ning takistusteta voolamist meie kehas. Haiguste korral see tasakaal kaob, energiat ei ole piisavalt või on selle liikumine takistatud. Taimravi eesmärgiks on yini-yangi tasakaalu taastamine ning energia toniseerimine ja blokeeringute eemaldamine.
Hiina meditsiinis kasutatakse ravimtaimi nende toimest lähtuvalt – yini tugevdavad (jahedad ja külmad taimed), yangi tugevdavad (soojad ja kuumad taimed), niisutavad ja kuivatavad, qi blokeeringuid eemaldavad või toniseerivad jne. Igal taimel on oma spetsiifiline maitse – magus, mõru, kibe, soolane, hapu või terav. Maitse määrab ära taime iseloomu, selle kuidas taim organismi mõjutab. Lisaks maitsele ja yini-yangi olemusele on igal taimel mõju teatud organitele – südamele, maksale, neerudele, kopsudele, põrnale vm.
Hiina taimravis on nn.üldkasutatavaid taimi ja spetsiifiliste raviomadustega taimi. Viimaste kasutamisel on soovitav kõigepealt teha põhjalik diagnostika ning alles siis valida taimed, mida kasutama hakata. Üldkasutatavate taimedega on natuke lihtsam – näidustused, mille puhul taimi kasutada on arusaadavad ka ilma spetsiaalse hiina meditsiini koolituseta. Siiski tuleb meeles pidada, et ravimtaimed on teatud piiratud ajal kasutamiseks ning ei asenda täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitumist.